Pierwsza podróż z psem za granicę

Nie da się ukryć, że jako społeczeństwo podróżujemy znacznie częściej niż przed laty. Jednym z powodów z pewnością są otwarte granice, jak i to, że na przestrzeni lat uległa zwiększeniu zasobność naszych portfeli. Coraz częściej w podróż decydujemy się zabierać nasze zwierzęta. Nie wszyscy jednak pamiętają o dopełnieniu formalnych warunków z tym związanych. Otwarte granice kuszą brakiem kontroli, więc faktycznie istnieje szansa, że nikt Was na tym nie przyłapie. Nie warto jednak ryzykować. Niedopełnienie formalności może skutkować zawróceniem z podróży, a nawet zatrzymaniem zwierzaka na stresującą i kosztowną kwarantannę. Co więc trzeba zrobić, by legalnie przekraczać ze zwierzakiem granicę i nie martwić się o ewentualne przykre konsekwencje?

Poniżej znajdziesz 6 rzeczy, o które musisz zadbać przed wyjazdem z psem, kotem lub fretką za granicę.

  1. Zachipuj zwierzaka! Pamiętaj, że to podstawa do wyrobienia mu paszportu.
  2. Zarejestruj numer microchip w międzynarodowej bazie np. Safe Animal
  3. Oznacz swojego zwierzaka, by nikt nie miał wątpliwości gdzie szukać informacji o właścicielu. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju zawieszki do obroży, na których wpisujemy swój kontakt i nazwę bazy, w której pies został zarejestrowany.
  4. Wyrób paszport dla pupila. Z prawnego punktu widzenia posiadanie paszportu jest koniecznością przy przekraczaniu granicy.
  5. Zadbaj o aktualne szczepienia. Pamiętaj, że nie zawsze wystarczy samo szczepienie na wściekliznę. Niektóre kraje wymagają też innych ważnych badań.
  6. Wybierz sposób przewozu zwierzęcia. Sprawdź obowiązujące przepisy i dostosuj się do nich.