Owczarki niemieckie

owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie (Deutsche Schäferhund) to rasa psów wyodrębniona spośród gatunku owczarzy i innych odmian psów strzegących dużych stad zwierząt pasterskich. Górna granica ich życia to średnio 13 lat. Samce są zwykle większe i cięższe od samic, bardziej skłonne do podejmowania walki i odważniejsze. Samice łagodne, opiekuńcze i łatwiejsze w tresurze. Jest to oczywiście rodzaj schematu, którym zwykle posługujemy się na co dzień w celu wyliczenia przypisanych do danego gatunku cech. Wyróżniamy owczarki niemieckie długo i krótkowłose oraz owczarki szorstkowłose. Dla krótkowłosych, często mylonych z odmianą szorstkowłosą, bardziej typowa jest pasterska natura i kontrola nad stadem, ale i też skłonność do nabierania obronnych cech agresywnych, typowych w ogóle dla samców owczarków niemieckich jak i dla ich długowłosej, szorstkiej odmiany. Dziedziczony fenotyp, stanowiący zoologiczny odpowiednik ludzkiego genu, jest nie tylko zapisem treści przypisanej do wyglądu czy typowych cech fizjologicznych tych zwierząt. Jest również rodzajem nośnika i zapisu historii owczarków niemieckich, o czym świadczy kształtujący się od 1880 roku, wyodrębniony i zbadany przez kynologię wzorzec rasy.

owczarek niemieckiDualny charakter natury owczarków niemieckich, może być przyczyną niektórych problemów, na jakie czasem napotykamy w trakcie ich hodowli czy podczas domowych zabiegów adaptacyjnych. Typowa dla nich agresja i obrona, mogą wywoływać nerwową wysypkę na twarzy rodziców i alergię związaną z psim owłosieniem u dzieci. Najwięcej odpowiedzi jest tam, gdzie ich się w ogóle nie spodziewamy. W łatwy sposób odnaleźć je można na przykład w niemieckiej nazwie tej rasy psów – Deutsche Schäferhund. Ewolucyjnie, ludzie zwrócili uwagę na psy, dopiero w momencie, w którym okazało się, że świetnie sprawdzają się jako towarzysze polowań. Są pomocne, mają dobry węch, potrafią dobić ranioną przez człowieka zwierzynę i po zabiciu donieść ją pod nogi swego pana. Owczarki niemieckie nie są uznawane za psy myśliwskie i w Polsce nie mogą być używane do tego celu. Jednak o tym, że taką rolę mogły pełnić lub pełniły, świadczy niemieckie słowo „hund” użyte w ich pełnej nazwie. Prozaicznie, oznacza ono po prostu psa, jednak jego etymologia, sięga o wiele dalej i związana jest z dużo większą ilością powiązanych ze sobą pokrewnych znaczeń. Jak powszechnie wiadomo, nie tylko sam zapis jest odpowiedzią na nurtujące ludzki umysł pytania, ale i fonetyka słowa. O czym można się w łatwy sposób przekonać, przeglądając obojętnie jaki, dostępny nam słownik języka obcego.

owczarek niemieckiOwczarki niemieckie to wierna i oddana człowiekowi rasa, od momentu swojej domestykacji i udomowienia, przysposobiona także do pełnienia roli obronnej wobec właściciela i jego najbliższego otoczenia. Pochodzący z rodziny wilkowatych, pies owczarek niemiecki jest odważny, niegroźny dla dzieci, z łatwością ulega tresurze poprzez zabawę i nie stanowi żadnego zagrożenia dla nas ani otoczenia, jeśli w odpowiedni sposób o niego dbamy i zaspokoimy niezbędne mu potrzeby. Jak powszechnie wiadomo, psów nie należy bić, znęcać się nad nimi i traktować w sposób bestialski. Prawdopodobieństwo, że złym, nietolerancyjnym i okrutnym działaniem wobec owczarków niemieckich, doprowadzimy do sytuacji, w której pies zacznie po prostu cierpieć z naszego powodu, jest aż za duże. Nikogo już dziś nie powinien dziwić fakt, że źle traktowane psy, są w stanie zagryźć swojego właściciela lub kogoś z najbliższego otoczenia. Udawanie, że takie sytuacje nie mają nadal miejsca, nie ma żadnego sensu, ponieważ media zwykle co jakiś czas nam donoszą, o kolejnych aktach znęcania się nad zwierzętami.
Obaw jest mnóstwo, jednak psy te są tak kochane i śmieszne jednocześnie, że otoczone miłością, z całą pewnością odwdzięczą się nam tym samym lub ewentualnie doprowadzą do rozstroju żołądka z powodu swoich wymagań i kaprysów. To czy chcemy zakatować psa nadmiarem miłości czy też nienawiści, zależy już od nas samych. Dlatego wybór pomiędzy jednym, a drugim nie powinien sprawiać nam większego dylematu. Jednak konsekwencje tego wyboru już raczej tak, ponieważ to jakiego rodzaju problemy nas dotyczą, powinno być dla nas bardzo istotne.