Mowa Ciała u Psa

Jak powszechnie wiadomo, zwierzęta nie potrafią mówić, są więc zdane na inne metody komunikacji. Tak jak pies uczy się żyć z właścicielem, człowiek powinien próbować zrozumieć ukochanego pupila. Oto pięć gestów, które możecie zaobserwować u swoich czworonogów.

 1. Ruchy Ogona
  To chyba najbardziej znany element psiej mowy ciała. Energiczne merdanie świadczy o ekscytacji, ale też gniewie lub po prostu silnych emocjach. Należy zrozumieć powód takiego zachowania i zareagować odpowiednio do uczuć zwierzęcia.
 2. Podkulony Ogon
  Świadczy często o strachu i niepokoju, czasem także o smutku. Pies żyje w świecie, którego po części nie jest w stanie zrozumieć, dlatego boi się rzeczy z pozoru zwyczajnych – różnych przedmiotów, innych zwierząt, szczególnie zaś głośnych dźwięków. Należy obserwować zwierzę, aby poznać jego lęki. Zwykle niewiele możemy z nimi zrobić, oprócz ochrony przed „złymi” czynnikami. Warto chociażby zamknąć okno i być przy pupilu w ciężkiej dla niego chwili.
 3. Kichnięcie
  Podobnie jak człowiek, pies może kichać choćby z powodu niskiej temperatury. Należy odróżnić „zwykłe” kichnięcie od wymuszonego, o krótkim, charakterystycznym dźwięku. Zwierzę pokazuje w ten sposób irytację i niezadowolenie. Powtórzy ten gest zwykle, gdy coś nie pójdzie po jego myśli.
 4. Bliskość
  Położenie się tak, by dotykać człowieka jest sposobem na wspólne spędzanie czasu, nie tylko z członkami rodziny. Pies okazuje w ten sposób życzliwość i poczucie wspólnoty. Podobnie jak człowiek, zwierzę odczuwa potrzebę bliskości i może poczuć się odrzucone, jeśli opuścisz je w takim momencie. Także podobnie jak człowiek, nie lubi gdy jesteś nachalny lub niedelikatny.
 5. Podniesiona Przednia Łapa
  Świadczy o zamyśleniu i próbie podjęcia decyzji, np. „Posłuchać pana, czy może zrobić po swojemu?”. W takim momencie warto zwierzę zawołać, pokazać mu coś lub inaczej pozyskać jego uwagę, by zrobiło to o co prosimy.